बेलायतमा जी-७ समूहको शिखर बैठक सम्पन्न, कोरोना बिरुद्ध खोप र जलवायु परिवर्तन सम्बन्धि कार्यसूची प्राथमिकतामा

संवाददाता
३० जेष्ठ २०७८, आईतवार १९:३८

बेलायत / कोरोना बिरुद्ध खोप र जलवायु परिवर्तन सम्बन्धि मुख्य कार्यसूचीलाई प्राथमिकतामा राख्दै खोप र जलवायु परिवर्तन प्रदान गर्न आग्रह गर्दै बेलायतमा जी-७ समूहको शिखर बैठक सम्पन्न भएको छ ।

७ नेताहरूको समूहले दुई वर्षमा पहिलो पटक शिखर सम्मेलनको अन्त्य गर्दै जुन १३ का दिन आइतबार विश्वलाई कोरोनाभाइरस विरुद्ध खोप लगाउने, ठूला संस्थानहरूले करको उचित हिस्सा तिर्ने, प्रविधि र पैसाको मिश्रणको साथ जलवायु परिवर्तनको सामना गर्ने लगायतका घोषणा रहेका छन्।

महामारीको कारण र अमेरिकाका पूर्व राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्पको अप्रत्याशितताले उत्पन्न उथलपुथल पछि अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग पुन आएको विश्वास दिलाउन प्रयास गरे ।

धनी प्रजातान्त्रिक राष्ट्रहरुको समूह (क्लब) – क्यानडा, फ्रान्स, जर्मनी, इटली, जापान, ब्रिटेन र संयुक्त राज्य अमेरिका – चीन जस्ता अधिनायकवादी प्रतिद्वन्द्वीहरु भन्दा गरीब राष्ट्रहरुका लागि राम्रो मित्र हो भन्ने सन्देश बिश्वलाई दिने उनीहरुले प्रयास गरे ।

बेलायतका प्रधानमन्त्री बोरिस जोन्सन शिखर सम्मेलनका अतिथ्य थिए भने उनले ३ दिन सम्म सम्मेलन सफलतापूर्वक व्यवस्थापन गर्न सफल भएका छन् । यो भन्दा अगाडी पछिल्लो जी-७ शिखर सम्मेलन २०१९ मा फ्रान्समा भएको थियो भने त्यस समयमा अमेरिकी पूर्व राष्ट्रपति ट्रम्प सहभागी भएका थिए ।

“संयुक्त राज्य अमेरिकाको पुनरागमन भएको छ र विश्वका प्रजातन्त्रहरू सँगै उभिएका छन्,” बाइडेनले राष्ट्रपति भए पछि पहिलो विदेश यात्रामा उक्त कुरा बताए ।

जी-७ शिखर सम्मेलन पछि अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले आइतबार बेलायती महारानी एलिजावेथ द्वितीयसँग चिया समारोहमा सरिक हुनेछन । सोमबार ब्रसेल्समा नेटो सम्मेलनमा उपस्थित हुनेछन् र बुधबार जेनेभामा रूसी नेता भ्लादिमीर पुटिन सँग वार्ता गर्नेछन्।

जी-७ मा जोन्सनले अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेनलाई “ताजा हावाको सास” भनेर चर्चा गरे। फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनले बाइडेनसँग मुखामुख (आमने सामने ) कार्यक्रम मा “अमेरिकी राष्ट्रपति समूहमा भाग लिनु र सहयोग गर्न अत्यन्त इच्छुक हुनु राम्रो हो।” भने ।

जी-७ ले बालिकाहरुको शिक्षाको बारेमामहत्वाकांक्षी घोषणा गरेको छ । भविष्यमा हुने महामारी रोक्न र विश्वव्यापी हरियाली संरचनालाई वित्तीय सहयोग गर्ने कोरोना बिरुद्ध खोप खुराकको मिलेर सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता जाहेर गरे

जोन्सनले भने कि समूहले कम्तिमा १ अर्ब खोप खुराक दिने प्रतिज्ञा गरेको समाचार एबिसीन्युजले उल्लेख गरेको छ

यसमा तपाइको मत

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*